Profesionalna pravna pomoč
na daljavo že od 29,90 €

POKLIČI NAS

REZERVIRAJ KLIC

pravnik odgovarja in darilna pogodba zemljišča

Pravnik odgovarja: lahko zemljišče podarim daljnemu sorodniku?

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.

V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.

Današnje vprašanje:

Pozdravljeni, zanima me, če lahko kmetijsko zemljišče preko darilne pogodbe podarim stricu? Zasledila sem, da lahko stric to stori nečakom, ne pa obratno? Irena

Pravnik odgovarja

Spoštovana Irena, promet z kmetijskimi zemljišča ureja Zakon o kmetijskih zemljiščih. To zakon odreja od člena 17. dalje v poglavju III. Promet s kmetijskimi zemljišči, gozdovi in kmetijami.


Vaše vprašanje je ali lahko podarite kmetijsko zemljišče stricu. Člen 17. a v prvem odstavku pravi naslednje: Lastnik lahko sklene darilno pogodbo, katere predmet so kmetijska zemljišča, gozdovi ali kmetija, le z:
• zakoncem oziroma zunajzakonskim partnerjem, otroci oziroma posvojenci, starši oziroma posvojitelji, brati oziroma sestrami, nečaki oziroma nečakinjami in vnuki oziroma vnukinjami;
• zetom, snaho oziroma zunajzakonskim partnerjem otroka ali posvojenca, če so člani iste kmetije;
• nosilcem kmetije, ki je nosilec kmetije v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo, in je pridobil sredstva iz programa razvoja podeželja kot mladi prevzemnik kmetije, če od prevzema kmetije ni minilo več kot pet let;
• lokalno skupnostjo ali državo.

V vseh drugih primerih pa je potrebna objava na deski za odsvojitev kmetijskega zemljišča.

Kako poteka postopek?

Vsekakor je postopek odsvojitve kmetijskega zemljišča podrobno določen v 19. členu zakona o kmetijskih zemljiščih. Pravni posel odobri UE, razen v točno določenih primerih. V vašem primeru bi morda lahko ukrepali po točki d. – na podlagi darila za primer smrt ali izročilno pogodbo. Tudi v primeru, da posebna odobritev UE ni potrebna morate vložiti na UE vlogo kaj nameravate in vam potem UE izda odločbo, da soglasje ni potrebno.
Darilna pogodba za primer smrti je posebna pogodba s katero se darovalec zaveže, da bo na obdarjenca šele po svoji smrti prenesel neodplačno lastninsko pravico. Gre za strogo določen obličen pravni posel, ki je lahko sklenjen le v notarski obliki pri notarju.


Na podlagi povedanega vam lahko posredujemo naslednjo odgovor – običajna darilna pogodba stricu za kmetijska zemljišča ni dovoljena, saj mora biti odsvojitev objavljena na UE na oddelku za kmetijska zemljišča. Lahko se sicer temu izognete z darilno pogodbo za primer smrti, ki pa mora sicer biti neodplačna.

Želite podariti neprimičnino, avto? Katera opcija je za vas najprimernejša? Pravnik na dlani ima vse potrebne odgovore!

Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.