Center za socialno delo (CSD) je za mnoge posameznike in družine ključna ustanova, kjer se uveljavljajo pravice iz javnih sredstev, kot so denarna socialna pomoč, otroški dodatki in subvencije. Ker so postopki in odločbe včasih zapleteni, se lahko zgodi, da se z izdano odločbo ne strinjate ali menite, da ne upošteva vašega dejanskega položaja. Takrat imate možnost vložiti pritožbo in zahtevati, da pristojni organ ponovno preuči vaš primer.
Kdaj pride v poštev pritožba na CSD?
Center za socialno delo izdaja najrazličnejše odločbe in lahko se zgodi, da se s katero izmed njih ne strinjamo. Lahko pride do situacije, ko vam CSD le delno odobri zahtevek, morda so vam podali pomanjkljivo obrazložitev … V tem primeru je pomembno, da se zavzamete za svoje pravice in pripravite pritožbo na odločbo CSD.
To so nekateri primeri, ko lahko pride do pritožbe:
- Pritožba zoper odločitev v upravnem postopku (zoper odločbo ali sklep). Poznamo različne odločbe, na katere se morda lahko pritožite: Odločba o upravičenosti do denarne socialne pomoči, odločba o državni štipendiji, odločbe, ki so vezane na skrbništvo, rejništvo ali preživnino, odločba o institucionalnem varstvu …
- Nezadovoljstvo z delom CSD oz. strokovnega delavca
- Pobuda za izredni inšpekcijski nadzor
- Pritožba zaradi kršitve varstva osebnih podatkov
Ste naleteli na pravno težavo iz katere ne najdete izhoda? Ne odlašajte in za nasvet povprašajte izkušenega pravnega strokovnjaka!
PRAVNIK NA DLANI – hitro, enostavno in profesionalno pravno svetovanje preko telefona.
Kako vložiti pritožbo?
V vseh navedenih primerih velja načelo, da je treba najprej natančno prebrati izdano odločbo oziroma sklep, preveriti rok za pritožbo (najpogosteje 15 dni) in temeljito utemeljiti razloge za nesoglasje (predložiti dodatna dokazila, podatke o dohodkih, zdravstvene izvide, ipd.). Če drugostopenjski organ (po navadi pristojno ministrstvo) pritožbe ne sprejme, lahko stranka po potrebi vloži tožbo v upravnem sporu pred Upravnimi sodišči.
V primeru pritožba na CSD je izredno pomembno, da najdete vsa potrebna dokazila, na katera se pritožba nato sklicuje. Argumentiranje je namreč najpomembnejše, da pritožba pade na plodna tla.
Pritožba na CSD – kako vam lahko pomaga Pravnik na dlani?
Pravni postopki, povezani z uveljavljanjem socialnih pravic, so večkrat zapleteni, roki za pritožbo pa relativno kratki. Pravnik na dlani vam lahko prihrani čas in skrbi:
- Pregleda in oceni vašo odločbo
- Zbere in uredi vso potrebno dokumentacijo
- Sestavi pritožbo v vašem imenu ter argumentirano utemelji, zakaj ste upravičeni do višjega ali drugačnega prejemka
- Svetuje pri morebitnih nadaljnjih korakih (npr. upravnem sporu)
Pravnik na dlani je vaša rešitev, ko ne veste, kak rešiti najrazličnejše pravne dileme. Ukvarja se z vsemi področji prava in pripravi najrazličnejše vrste dokumentov in pritožb – pritožba na ZZZS, pritožba na ZPIZ, sodno varstvo …
Pritožimo se lahko na tisoč in eno odločbo, vsaka pritožba pa je specifična svoji situaciji. Pravnik na dlani za vas opravi pregled dokumentacije in pripravo pravnih dokumentov vseh vrst. Rešitev vaših težav je le en klic stran – 01 280 8000.