Tožba je pravno sredstvo, s katerim posameznik ali pravna oseba zahteva sodno zaščito svojih pravic. Vložimo jo, kadar pride do spora, ki ga ni mogoče rešiti sporazumno – na primer v primerih neizpolnjenih pogodb, odškodninskih zahtevkov, delovnih sporov ali kršitev osebnostnih pravic. Obstajajo različne vrste tožb, postopek vložitve pa zahteva natančno pripravo in poznavanje pravnih postopkov. Poleg sodne poti se vedno bolj uveljavlja tudi alternativno reševanje sporov. Več pa v nadaljevanju.
Kaj je tožba?
Tožba je pravno sredstvo, s katerim oseba zahteva sodno varstvo svojih pravic ali pravnih interesov. Gre za uradno pobudo posameznika ali pravne osebe s ciljem, da sodišče odloči o določenem sporu. Torej gre za začetek sodnega (pravdnega) postopka, pri katerem se tožnik in toženec soočita pred sodiščem. Tožba je eden osnovnih mehanizmov v pravnem sistemu za uveljavljanje pravičnosti in pravne varnosti.

Vrste tožb in kdaj sploh vložimo tožbo?
Tožbo vložimo, kadar želimo prek sodišča rešiti pravni spor, ki ga ni bilo mogoče rešiti sporazumno. Najpogosteje gre za primere, ko pride do:
• neizpolnjevanja pogodb,
• škodnih dogodkov (npr. prometne nesreče),
• kršitev delovnih pravic,
• sporov glede lastništva ali mej s sosedi,
• družinskih sporov (npr. razveze, skrbništvo).
V pravu ločimo več vrst tožb, najpogostejše pa so tiste, ki se navezujejo na civilno pravo. Gre torej za naslednje vrste tožb: civilna tožba, odškodninska tožba, tožba za preživnino/skrbništvo, tožba zaradi motenja posesti in drugi spori s sosedi, tožba za delitev skupnega premoženja, tožba o kršitvah v delovnem pravu …
V primeru, da stranka ni zadovoljna z odločitvijo sodišča prve stopnje, lahko vloži pritožbo, kar pomeni zahtevo za ponovno odločanje na višji instanci.
Preden se odločite za vložitev tožbe, je smiselno najprej poskusiti z izvensodno rešitvijo spora, saj se tako lahko izognete dolgotrajnim postopkom in dodatnim stroškom. Vse potrebne informacije in strokovno pomoč nudi Pravnik na dlani.
Kako poteka postopek vložitve tožbe?
Postopek vložitve tožbe se začne z vložitvijo pisne tožbe pri stvarno in krajevno pristojnem sodišču. Tožba mora vsebovati vse zakonsko zahtevane sestavine:
• podatke o tožniku in tožencu (strankah),
• opis stanja in jasno opredeljeno tožbeno zahtevo,
• pravno podlago z dejstvi in dokazi, dejstva in dokaze.
Ko sodišče prejme tožbo, preveri, ali izpolnjuje vse formalne pogoje, nato pa jo vroči toženi stranki. Ta ima možnost, da se na tožbo pisno odzove oz. nanjo odgovori.
Sledi nadaljnji postopek, ki lahko vključuje mediacijo, naroke, dokazne postopke, pričanja itd. Odvisno od sodelovanja obeh strank in tudi same vsebine spora. Postopek lahko traja različno dolgo, odvisno od zahtevnosti primera in sodelovanja obeh strank.
Alternativno reševanje sporov
V določenih primerih je smiselno razmisliti o alternativnih oblikah reševanja sporov.
Vedno vam polagamo na srce, da se, če je le mogoče, stvari rešijo po izvensodni poti. Tako boste prihranili dragocen čas in denar. Vse vrste sporov (sosedski spori, spori z delodajalcem, spori vezani na dedovanje …) učinkovito rešuje Pravnik na dlani. Postopek vam razjasnimo, predstavimo vaše možnosti in morebitno dokumentacijo tudi pripravimo – npr. opomin pred tožbo.
Alternativne oblike reševanja sporov so sicer:
• mediacija: nevtralen posrednik pomaga strankam doseči sporazum,
• arbitraža: spor rešuje izbrani arbiter, katerega odločitev je zavezujoča,
• poravnava: stranki se sporazumno dogovorita brez posredovanja sodišča.
Te metode so pogosto hitrejše, cenejše in manj stresne kot sodni postopki. V določenih zadevah (npr. družinski spori) je predhodna mediacija celo zakonsko priporočena ali obvezna.