Pravna rešitev v 15 min za samo 29.90 €

V samo 15 minutah rešimo 90% vseh težav!

Poišči svojo pravico!

Pravnik na dlani
odmor in počitek

Odmor in počitek na delu: kaj mora zagotoviti delodajalec?

Za vsakega delodajalca je ključnega pomena, da spoštuje zakonske obveznosti glede odmorov in počitkov delavcev. Pravilno urejeni odmor in počitek ne prispevata le k boljšemu počutju zaposlenih, temveč tudi k večji produktivnosti in zmanjševanju napak pri delu. V tem članku bomo pregledali, kaj mora vsak delodajalec zagotoviti v zvezi z odmori med delovnim časom ter počitkom med delovnimi dnevi in tedni.

Odmor in počitek med delovnim časom in zakonodaja

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) jasno določa, da mora vsak delodajalec zagotoviti svojim delavcem pravico do odmora med delovnim časom. Standardna dolžina odmora je najmanj 30 minut, pri čemer mora biti omogočeno, da delavec ta čas dejansko izkoristi za počitek ali malico. Delodajalci morajo zagotoviti, da odmor poteka na način, ki ne ovira delovnega procesa, hkrati pa mora biti jasno določeno, kdaj in kako delavci lahko izkoristijo ta odmor in počitek.

V praksi lahko podjetja glede na naravo dela določijo tudi drugačno ureditev odmorov, vendar le, če je to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali notranjim pravilnikom podjetja. Pomembno je, da zaposleni med odmorom niso obremenjeni z delom, saj je to čas, namenjen regeneraciji. Prav takone pozabite na pravico do odklopa, več v članku – Pravica do odklopa – dolžnost delodajalca in pravica zaposlenih.

Delavci ne spoštujejo dogovorov o odmorih? Imate kakšne druge težave v delovnih razmerjih? Pravnik na dlani vam lahko pri tem pomaga.

Počitek med zaporednimi delovnimi dnevi in tedenski počitek

Poleg odmora med delovnim časom pa zakon določa tudi pravice do počitka med dvema zaporednima delovnima dnevoma in tedenskega počitka. Vsakemu delavcu pripada neprekinjen počitek v trajanju najmanj 12 ur med dvema delovnima dnevoma. Prav tako je pravica do najmanj 24 ur neprekinjenega počitka enkrat tedensko. Ta počitek mora biti zagotovljen v okviru sedmih zaporednih dni, pri čemer mora vključevati tudi nedeljo, razen če narava dela zahteva drugače.

Za delodajalce, ki od svojih delavcev zahtevajo nadurno delo ali delo v izmenskem urniku, je še posebej pomembno, da upoštevajo te določbe, saj lahko kršitve teh pravic vodijo do sankcij in zmanjšanja učinkovitosti zaposlenih. Ustrezno urejen odmor in počitek tako pripomoreta k bolj zadovoljni in produktivni delovni sili.

pravica do odklopa

Morebitne posebnosti

Pri določenih poklicih in delovnih mestih obstajajo posebnosti, ki jih mora delodajalec upoštevati. Na primer, za voznike v prometu, delavce v gostinstvu ali zaposlene v zdravstvu veljajo posebni predpisi glede odmorov in počitkov, ki so prilagojeni naravi dela. Poleg tega se v nekaterih panogah, kot so proizvodnja ali gradbeništvo, odmori in počitki lahko urejajo z notranjimi akti ali kolektivnimi pogodbami, ki določajo daljši ali drugače razporejen počitek.

Pomembno je tudi omeniti, da imajo delodajalci možnost določiti kratke odmore za specifične namene, kot so na primer tako imenovane “cik pavze”, vendar morajo tudi te odmori potekati skladno z internimi pravili podjetja in zakonskimi določili. Prekomerna omejitev teh odmorov lahko povzroči konflikte in zmanjšanje zadovoljstva zaposlenih.