Profesionalna pravna pomoč
na daljavo že od 29,90 €

POKLIČI NAS

REZERVIRAJ KLIC

pravnik odgovarja invalidska upokojitev

Pravnik odgovarja: kako je z invalidsko in starostno upokojitvijo?

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.

V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.

Današnje vprašanje:

Pozdravljeni! Sem invalidsko upokojen. Star sem 69 let in imam 34 let delovne dobe. Zanima me, kako je mogoče da ima nekdo, ki ima le 15 let delovne dobe, višjo starostno pokojnino kot jaz s toliko leti delovne dobe? Ali se meni lahko prizna starostna pokojnina, ki sedaj znaša 660€? Sam se sicer invalidsko upokojen 8 let. Že vnaprej hvala za vaš odgovor. Lep pozdrav Martin L.

Pravnik odgovarja

Spoštovani Martin za konkreten odgovor imamo premalo podatkov in ne moremo primerjati obeh pokojnin oziroma upokojitev. Prav tako niste navedel na podlagi kakšne bolezni ste se invalidsko upokojil, namreč razlika nastane že pri tem ali je bila upokojitev v primeru poškodbe zunaj dela, bolezni ali poškodb oziroma bolezni povezani z delovnim razmerjem, niti niste navedel kakšno stopnjo invalidnosti imate. Vse to je pomembno pri izračunu invalidske pokojnine.
Zato bomo opredelili pogoje pod katerimi se lahko posameznik upokoji – bodisi invalidsko, bodisi starostno.
Pogoje za pridobitev pravice do invalidske pokojnine določa ZPIZ v V. poglavju Invalidska pokojnina v členih 41. in dalje. Pogoji in postopek je zelo kompleksen in bi zahteval daljšo obrazložitev, kot imamo prostora za to mnenje.

Iz vašega vprašanja izhaja, da ste se invalidsko upokojil s starostjo 61 let in 34 let delovne dobe. Pogoje in najnižjo višino zagotovljene pokojnine določa člen 39. ZPIZ 2. Najnižja višina je bila določena na 29,5% najnižje pokojninske osnove. Vsekakor pa se pokojnina izračuna na podlagi vplačanih obveznih prispevkov v pokojninsko blagajno oziroma od višine vaše bruto plače. Odmerni odstotek pokojnine pa je različen glede na leto invalidske upokojitve, stopnjo invalidnosti in delovno dobo, ki jo je imela oseba, ki se upokojuje.

Kaj še pravi zakonodaja?

Za osebo, ki ima le 15 let delovne dobe nimamo prav nobenega ključnega podatka, da bi se lahko do tega opredelili. Za starostno upokojitev je potrebno izpolnjevati naslednje pogoje –
• pri starosti 65 let, če ste dopolnili 15 let zavarovalne dobe, oziroma
• pri starosti 60 let, če ste dopolnili 40 let pokojninske dobe brez dokupa.

Kot pokojninska doba brez dokupa se štejejo:
• obdobja obvezne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje,
• obdobja prostovoljne vključitve v obvezno zavarovanje oziroma dokupljene zavarovalne dobe do 31. decembra 2012, ko so bili prispevki dejansko plačani,
• obdobja opravljanja kmetijske dejavnosti in
• obdobja delovnega razmerja v tujini.

Lahko se upokojite tudi pri nižji starosti in uveljavite znižanje starostne meje:
• zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, za katerega je zavarovanec skrbel v prvem letu njegove starosti, ki ima državljanstvo Republike Slovenije;
• zaradi služenja obveznega vojaškega roka, za dve tretjini dejanskega trajanja; to znižanje velja le za moške;
• zaradi vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 18. letom starosti;
• zaradi dela na delovnih mestih, na katerih se je zavarovalna doba štela s povečanjem;
• zaradi osebnih okoliščin, pogojenih z zdravstvenim stanjem, zaradi katerih so bile te osebe do 31. decembra 1999 upravičene do štetja zavarovalne dobe s povečanjem, kasneje pa do prištete dobe.

Glede upokojevanja pa je po ZPIZ-2 možna upokojitev po eni od zakonitih variant – če ste že v invalidskem pokoju ne morete ponovno uveljavljati pravic do starostne upokojitve.

Vsak primer upkojitve je unikaten, zato se o dilemah in vaših možnostih posvetujte s Pravnikom na dlani. 

Želite prebrati več vsebine o delovnem pravu? Preberite članke v zavihtku “Delovno pravo”  in rešite svoje dileme in skrbi.

Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.