Profesionalna pravna pomoč
na daljavo že od 29,90 €

POKLIČI NAS

REZERVIRAJ KLIC

pravnik odgovarja dedovanje in razdedinjenje

Pravnik odgovarja: kako lahko razdedinim sina, s katerim nimam stikov?

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.

V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.

Današnje vprašanje:

Živim s partnerko, s katero sva solastnika nepremičnine, vsak do ene polovice. Iz prejšnjega zakona imam sina, s katerim pa nimam stikov. Zanima me dedovanje po moji smrti – ali lahko razdedinim sina, da ne bo dedoval po moji smrti? Vse moje premoženje bi rad zapustil partnerki oziroma njenim otrokom. Milan P.

Pravnik odgovarja

Spoštovani Milan, dedovanje oziroma postopek po smrti določa Zakon o dedovanju. Dedovanje poteka lahko na podlagi zakona ali na podlagi oporoke. Oporoka je lahko lastnoročna (ne potrebuje prič) ali napisana na drugačen način oziroma sklenjena pri notarju (potrebni sta 2 priči).


V primeru zakonitega dedovanja so dediči po pokojnem njegov partner (soproga ali izven zakonska partnerka ) in njegovi otroci. V takem primeru bi bil dedič tudi vaš sin. Vsi dediči dedujejo po enakih deležih.
Z oporoko lahko točno opredelite kdo je vaš dedič in tudi koga želite izključiti iz dedovanja. V zakonu so določeni tudi pogoji za razdedinjenje nujnih dedičev, ki pa so taksativno našteti.

Rešitev pravnega problema

Razlogi so naslednji – člen 42. ZD:
Oporočitelj lahko razdedini dediča, ki ima pravico do nujnega deleža:
• če se je ta s kršitvijo kakšne zakonite ali moralne dolžnosti huje pregrešil nad zapustnikom;
• če je naklepoma storil kakšno hujše kaznivo dejanje zoper njega ali zoper njegovega zakonca, otroka, posvojenca, ali starše;
• če se je vdal brezdelju in nepoštenemu življenju.

Razdedinjenje je lahko popolno ali delno.
Oporočitelj mora razlog za razdedinjenje v oporoki izraziti na nedvoumen način. Dobro je tudi navesti razlog.
Z razdedinjenjem izgubi dedič dedne pravice v obsegu razdedinjenja, pravice drugih oseb, ki lahko dedujejo po zapustniku, pa se določijo, kot da bi bil razdedinjeni umrl pred zapustnikom.
Vsekakor obstajajo tudi drugi načini glede razpolaganja s premoženjem. Ena možnost je sklenitev pogodbe o dosmrtnem preživljanju z vašo partnerko ali enim od njenih otrok. V takem primeru tega premoženja v dedovanju ne bo več.
Če bi z vašim premoženjem razpolagali z darilno pogodbo ima vaš sin še vedno možnost do uveljavljanja nujnega deleža.

Vsak primer dedovanja je unikaten in navadno zapleten, zato se o dilemah in vaših možnostih posvetujte s Pravnikom na dlani. 

Želite prebrati več vsebine o dedovanju? Preberite članke v zavihtku “Dedovanje”  in rešite svoje dileme in skrbi.

Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.