Profesionalna pravna pomoč
na daljavo že od 29,90 €

POKLIČI NAS

REZERVIRAJ KLIC

pravnik odgovarja dolgovi pokojnega

Pravnik odgovarja: kdo plača dolgove pokojnega?

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.

V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.

Današnje vprašanje:

Umrl mi je brat. Svoje premoženje je zapustil svoji pastorki. Bil mi je dolžan plačati dediščino po mami. Ali lahko to dediščino zahtevam od njegove pastorke? Marija N.

Pravnik odgovarja

Spoštovana Marija, iz vašega vprašanja ne izhaja pravna podlaga, kako je bil vaš brat dolžan plačati dediščino po mami.
Prav tako ne vemo, kako je premoženje zapustil njegovi pastorki in ali je dedni postopek po bratu že končan.
To so vse zelo pomembni podatki, da je naš odgovor relevanten. Pa vendar se bomo opredelili na nekaj možnosti.

Če je bil vaš brat dolžan plačati dediščino po materi na podlagi dednega dogovora iz dednega postopka po pokojni materi to pomeni izvršilni naslov. Na podlagi izvršilnega naslova, če obstaja, ste postala upnica in vaš brat vaš dolžnik.

Preden pa lahko upnik sploh upravičeno zahteva poplačilo terjatve od dedičev pokojnega dolžnika, je najprej treba izpeljati zapuščinski postopek po pokojnem dolžniku. Zapuščinski postopek je sodni postopek, ki se uvede po uradni dolžnosti takoj, ko sodišče prejme informacijo, da je nekdo umrl in v katerem sodišče ugotovi, kdo so pokojnikovi dediči, katero premoženje je predmet dedovanja in katere pravice iz zapuščine gredo dedičem, volilojemnikom in drugim osebam. Dediči v trenutku zapustnikove smrti vstopijo v vsa pravna razmerja zapustnika vsled česar postanejo nosilci pravic in obveznosti iz vseh pravnih razmerji zapustnika pred smrtjo prav tako pa na njih v trenutku zapustnikove smrti preide tudi zapuščina. Stvarno pristojno sodišče pridobi podatke o smrti zapustnika preko matičarja, ki sodišču posreduje smrtovnico. Matičar mora smrtovnico posredovati sodišču v  30 dneh od dneva vpisa smrti zapustnika v matično knjigo umrlih. Smrtovnica se sestavi tudi v primeru, ko pokojni ne zapusti nobenega premoženja.

Kako je torej z dolgovi?

Upnik je lahko stranka zapuščinskega postopka le v primeru, da zahteva ločitev zapuščine od premoženja dediča, kar lahko stori v treh mesecih od uvedbe dedovanja. V tem primeru dedič ne more razpolagati s stvarmi in pravicami iz zapuščine, prav tako se njegovi upniki ne morejo iz njih poplačati, dokler se ne poplačajo upniki, ki so zahtevali ločitev. 
V takem primeru morate torej izvesti nekaj pravnih dejanj in vašo terjatev v kolikor obstaja pravna podlaga zahtevati v zapuščinskem postopku.
Dediči odgovarjajo za zapustnikove dolgove le do višine vrednosti zapuščine. Če je vaša terjatev, višine niste navedli, večja od vrednosti zapuščine jo boste lahko uveljavljalo le do omejene višine.

V primeru, da ste imeli z batom le ustni dogovor pa ga sicer lahko uveljavljate na enak način le, da vas bo zapuščinsko sodišče najverjetneje napotilo na pravdo kar pomeni, da boste morali vložiti ustrezno tožbo.

Vsak primer dedovanja je unikaten in navadno zapleten, zato se o dilemah in vaših možnostih posvetujte s Pravnikom na dlani. 

Želite prebrati več vsebine o dedovanju? Preberite članke v zavihtku “Dedovanje”  in rešite svoje dileme in skrbi.

Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.