Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.
Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.
V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.
Današnje vprašanje:
Pozdravljeni! Moj bivši mož piše knjige. V njih me blati, dogodke interpretira po svoje in na mojo škodo. Sporočila sem mu, da ga bom zaradi tega tožila in da bom sama napisala nekaj reči. Zanima me, če bi bila tožba uspešna? Ali pa bi vse skupaj trajalo predolgo? Hvala! Meri L.
Pravnik odgovarja
Spoštovana Meri zadeve v smislu uspeha v sodnem postopku je nemogoče predvideti. Namreč uspeh samega pravdnega ali kazenskega postopka je odvisen od precej faktorjev, kot so zagotavljanje in dokazovanje dejstev ter tudi same sestave tožbe. Trditve je potrebno dokazati z navajanjem dejstev, preko prič in seveda z vašim neposrednim zaslišanjem.
Opredelili se bomo najprej do samega vprašanja blatenja. V primeru, da v knjigah niste neposredno imenovani boste po našem mnenju težko dokazovali škodo, ki vam je nastala zaradi točno določene vsebine oziroma opisov v taki knjigi. Popolnoma drugače je, če ste v knjigi omenjeni z imenom in priimkom. Kazniva dejanja zoper čast in dobro ime določa Kazenski zakonik KZ-1 in sicer v členih 158. Razžalitev do člena 161. Opravljanje.
To so dejanja razžalitve, obrekovanja, žaljive obdolžitve in opravljanja. Vsa ta dejanja se praviloma preganjajo na podlagi zasebne kazenske tožbe. To pomeni, da tudi v primeru ko podate kazensko ovadbo na državno tožilstvo vas bodo najverjetneje napotili na vložitev zasebne kazenske tožbe in vam dali rok za tako vložitev.
Rešitev problema
Če torej v samih knjigah niste neposredno imenovani ali niste izjemno določno opredeljeni tako, da bi vas ljudje – bralci – prepoznavali boste težko uspešna v pravdnih zahtevkih.
Za izplačilo odškodnine se bo upošteval Obligacijski zakonik, ki v členu 179 – denarna odškodnina določa premoženjsko in nepremoženjsko škodo oziroma pogoje za izplačilo denarne odškodnine.
Vsekakor je potrebno poleg navedenega upoštevati tudi časovno komponento trajanja samega sodnega postopka, ki pa je ponovno odvisna od več faktorjev, kot so število prič in same navedbe pravdnih strank oziroma oseb v kazenskem postopku.
Trajanje takih postopkov bo vsekakor dolgo nekaj let, določno pa tega ne moremo napovedati.
Je tudi vaša čast in dobro ime ogroženo? Vas morda obrekujejo sosedje in k temu nagovarjajo tudi druge? NE TRPITE in UKREPAJTE!
Želite prebrati več vsebine o medsosedskih spori? Preberite članke v zavihtku “Medsosedski spori” in rešite svoje dileme in skrbi.
Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.