Odškodnina je denarno nadomestilo, do katerega smo upravičeni, če nam je bila povzročena škoda zaradi nesreče, malomarnosti ali protipravnega dejanja druge osebe. Pogosto jo zahtevamo po prometni nesreči, poškodbi pri delu ali padcu na javni površini. Višina odškodnine je odvisna od škode, dokazov in postopka, ki ga je najbolje voditi s pomočjo pravnika.
Kaj je odškodnina?
Odškodnina je denarno nadomestilo, ki pripada posamezniku, če mu je bila povzročena škoda zaradi dejanja druge osebe ali okoliščin, za katere nekdo drug pravno odgovarja. Gre za temeljno pravico posameznika, da zahteva povrnitev škode – bodisi materialne bodisi nematerialne – ki mu je bila povzročena po krivdi drugega.
Odškodnina ima namen vzpostaviti stanje, kot bi bilo, če do škodnega dogodka ne bi prišlo, ter žrtvi zagotoviti pravično zadoščenje.

Kdaj lahko zahtevamo odškodnino?
Odškodnino lahko zahtevamo, kadar nam nekdo povzroči škodo – bodisi namerno bodisi iz malomarnosti. Do nje smo upravičeni, če lahko dokažemo:
• da je škoda dejansko nastala,
• da obstaja vzročna zveza med dejanjem povzročitelja in nastalo škodo,
• da je bil storilec kriv za škodo (razen v primerih objektivne odgovornosti, kjer se krivda ne zahteva).
Pogosti primeri vključujejo prometne nesreče, poškodbe pri delu, padce na javnih površinah, zdravniške napake in drugo.
Vrste odškodnin
Obstajajo različne vrste odškodnin, odvisno od narave škodnega dogodka. To so: odškodnina za prometno nesrečo, odškodnin za nesrečo na delovnem mestu, odškodnina za poškodbo na javni površini ali zasebni površini, odškodnina za zdravniško napako, odškodnina za ugriz psa … Spodaj so opisane najpogostejše.
ODŠKODNINA ZA PROMETNO NESREČO
V primeru prometne nesreče ima oškodovanec pravico do odškodnine, če nesreče ni povzročil sam. Povrne se lahko škoda na vozilu, stroški zdravljenja, izpad dohodka, bolečine in druge posledice. Zahtevek se običajno uveljavlja pri zavarovalnici povzročitelja.
ODŠKODNINA ZA POŠKODBO PRI DELU
Če pride do poškodbe med opravljanjem dela, ima delavec pravico do odškodnine iz naslova nezgode pri delu. Delodajalec odgovarja, če ni zagotovil varnega delovnega okolja ali ustrezne zaščitne opreme. Možna je tudi odškodnina iz zavarovanja za poklicne poškodbe.
ODŠKODNINA ZA POŠKODBO NA JAVNI POVRŠINI
Padci zaradi neočiščenega snega, poškodovanih pločnikov ali slabo označenih ovir so pogosti razlogi za odškodninske zahtevke zoper občino ali upravljavca površine. Pomembno je, da se škodni dogodek dokumentira (slike, pričevanja) in čim prej prijavi odgovorni osebi.
Da bodo vaše možnosti za kar se da visoko odškodnino najboljše, se posvetute s strokovnjaki, ki vedo kaj delajo.
Pravnik na dlani se redno srečuje z raznimi primeri, kjer so stranke uporavičene do odškodnine. Z znanjem in izkušnjami vam tako nudi najkvalitetnejšo pravno pomoč.
Kako visoka je lahko odškodnina?
Višina odškodnine za nepremoženjsko škodo zaradi telesnih poškodb ni določena z zakonom ali kakšnim drugim predpisom. Merila oz. okvirje, kakšna je višina odškodnin, je skozi desetletja izoblikovala sodna praksa. Višina odškodnine je odvisna od vrste škode, njenega obsega in trajnosti posledic. Pri telesnih poškodbah se upoštevajo stopnja bolečin, trajne posledice, izpad dohodka in drugi dejavniki. V primeru hujših poškodb lahko odškodnine znašajo tudi več deset tisoč evrov. Vendar vsak primer sodišče ali zavarovalnica obravnava individualno.
Zakaj pomoč pravnika, ko gre za odškodnino?
Uveljavljanje odškodnine je lahko zapleten in dolgotrajen postopek, pri katerem se pogosto srečujemo z zavračanjem zahtevkov, prenizkimi ponudbami zavarovalnic in zapletenimi pravnimi postopki. Nič neneavadnega ni, da pri tem izgunbimo vso voljio. Pravnik vam lahko pomaga že na začetku – z oceno možnosti za uspeh, z zbiranjem ustreznih dokazov ter z natančno pripravo zahtevka.
Ker višina odškodnin ni predpisana, je še kako pomembno, kdo in kako jo ureja. Pravno strokovno znanje poveča verjetnost za pravično in višjo odškodnino, hkrati pa vas razbremeni stresa in birokratskih zapletov. Priporočamo, da se obrnete na strokovnjaka, kot je Pravnik na dlani, ki vam je vedno na voljo za hitro in zanesljivo pomoč.