Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.
Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.
V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.
Današnje vprašanje:
32-letni sin ima stalni naslov v domačem kraju, na naslovu staršev, živi in dela pa v Ljubljani, kjer ima le začasno prebivališče. Je pa v dolgovih in nas zanima, kaj storiti, da v primeru sodnih izvršb ne bi nasrkali mi, ki za te dolgove nismo krivi? Ali lahko rubijo na našem domu, ker ima tu stalno prebivališče? Kako se zaščititi? Hvala za nasvet in lep pozdrav, Marinka D.
Pravnik odgovarja
Spoštovana Marinka, vaš primer ni osamljen in je verjetno precej aktualen.
V primerih, ko se dogodi rubež na naslovu dolžnika, ki pa je tam le prijavljen imate več možnosti.
Seveda bi bilo najbolje, da sin prijavi stalno bivališče na drugem naslovu, kjer dejansko tudi živi. V primeru, da postane primer izterjave zelo pereč lahko celo zahtevate od sina, da se prijavi drugje preko sodišča z ustrezno tožbo. Starši namreč v takih primerih niso več dolžni skrbeti za otroke, ki so polnoletni oziroma presegajo določeno starost.
Možni ukrepi
Naslednji ukrep je seveda, da točno določite prostor, kjer se nahajajo stvar sina in ga po obisku izvršitelju pokažete. Izvršitelj potem lahko opravi rubež le v tem prostoru. Vendar se včasih izvršitelji s tem ne zadovoljijo.
V primeru pa, da izvršitelj zarubi tudi vaše stvari pa imate po Zakonu o izvršbi in zavarovanju po členu 64. možnost vložitve tako imenovanega ugovora tretjega. Zakon v tem členu pravi, da kdor verjetno izkaže, da ima na predmetu izvršbe pavico, ki izvršbo preprečuje lahko vloži zoper sklep o izvršbi ugovor. Tak ugovor tretjega se lahko vloži do konca izvršilnega postopka. Ugovoru je potrebno priložiti dokazila s katerimi dokazujete vaše lastništvo. Rok za ugovor je 8 dni od dneva rubeža. V primeru uspešnega ugovora tretjega sodišče izda sklep s katerim ugotovi, da je izvršba na take predmete nedopustna.
Odgovor na vaše vprašanje je torej, da se rubež lahko opravi tudi pri vas, kjer je sin stalno prijavljen. V takem primeru pa imate možnosti, ki smo vam jih našteli.
Osebni strečaji, izvršbe … To so občutljive teme. Pravnik na dlani vam bo pomagal, da boste v primeru tovrstnih situacij znali pravilno reagirati sebi v prid.
Želite prebrati več vsebine o civilnem pravu in sosedskih težavah? Preberite članke v zavihtku “Civilno pravo” in rešite svoje dileme in skrbi.
Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.