V SAMO 15 MINUTAH
REŠIMO 90% VSEH TEŽAV

POKLIČI NAS

REZERVIRAJ KLIC

pravnik odgovarja

Pravnik odgovarja: ali predporočni sporazum določa delitev hiše?

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.

V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.

Današnje vprašanje:

Spoštovani, živim s partnerjem v izven zakonski skupnosti. Skupaj imava tudi otroka. Hiša je njegova, z otrokom pa imava v njej prijavljena stalno prebivališče. Preden sva se vselila v hišo, sem pri notarju podpisala klavzulo, da mi v primeru razveze ne pripada nič – ne hiša ne njegovo premoženje. Ali se lahko to vseeno spremeni v primeru razhoda, glede na to, da skupaj bivava že deset let na istem naslovu? Ali lahko to klavzulo še kako izpodbijam?

Pravnik odgovarja

Spoštovani, v vsakem primeru je po Družinskem zakoniku (DZ) izven zakonska zveza popolnoma izenačena z zakonsko zvezo. Vi v vprašanju sicer navajate »klavzula«, kar verjetno pomeni nek predporočni sporazum. Partnerja lahko s pogodbo o ureditvi premoženjskopravnih razmerij določita vsebino premoženjskega režima, ki velja zanju. 

Ločimo med pogodbenim in zakonitim premoženjskim režimom. Zakoniti premoženjski režim za partnerja velja, če zakonca pogodbe ne skleneta, če je pogodba o ureditvi premoženjskopravnih razmerij neveljavna oz. če je pogodba o ureditvi premoženjskopravnih razmerij v svojih določbah nejasna. Nejasna pomeni, da ni mogoče ugotoviti vsebine premoženjskega režima, o katerem sta se zakonca želela dogovoriti. Oziroma drugače rečeno: ni mogoče ugotoviti pravila, po katerem sta želela obravnavati medsebojna premoženjska razmerja. 

Rešitev primera

Iz vašega vprašanja ne izhaja kakšno obliko pogodbe sta sklenila in ali ta vsebuje vse zakonsko potrebne sestavine za njeno veljavnost.

V vsakem primeru ob morebitnem razhodu pravice do hiše-nepremičnine ne bi imela, saj jo je partner imel že pred tem in predstavlja njegovo posebno premoženje. Ravno tako je v primeru vašega lastništva od prej.

Drugače pa je v primeru smrti enega od partnerjev. Če sporazum posebej ne določa, je potem preživeli partner in seveda otrok dedič po pokojnem v skladu z Zakonom o dedovanju (ZD). V vašem primeru bi bila z otrokom dediča vsak do ½ dedne mase. V primeru oporoke pa vam pripada nujni delež na celotnem premoženju pokojnega partnerja.

Imate tudi sami problem z solastnino? Vam solastniki povzročajo probleme in ne veste, kako jih rešiti? Pravnik na dlani vse potrebne odgovore, ki so le en klic stran! Pokličite 01 280 8000 še danes!

Želite prebrati več vsebine o družinskem pravu? Preberite članke v zavihtku “Družinsko pravo”  in rešite svoje dileme in skrbi.

Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.