V SAMO 15 MINUTAH
REŠIMO 90% VSEH TEŽAV

POKLIČI NAS

REZERVIRAJ KLIC

Pravnik odgovarja

Pravnik odgovarja: izplačilo odpravnine ob upokojitvi

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.

V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.

Današnje vprašanje:

Zanima me odpravnina ob upokojitvi. Po zakonu mi pripadata 2 povprečni plači v RS. Moja plača sedaj je minimalna. Ali se izplačata v bruto ali neto znesku in ali odpravnino ob upokojitvi izplača delodajalec ali ZPIS? Hvala za odgovor in lep pozdrav, Darja K.

Pravnik odgovarja

Spoštovana Darja, odpravnina ob upokojitvi se izplačuje od bruto plače oziroma v bruto znesku. 

Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) v členu 132. pravi, da odpravnina ob upokojitvi delavcu pripada, če je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let in se upokoji. Lahko pa drugačno ureditev določajo kolektivne pogodbe na ravni dejavnosti. Delodajalec je ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dolžan izplačati odpravnino v višini dveh povprečnih plač v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece ali pa v višini dveh povprečnih mesečnih plač delavca za pretekle tri mesece, v kolikor je to za delavca ugodneje. To v praksi pomeni, da če je delavec prejemal višjo plačo od povprečne, bo njegova odpravnina pri upokojitvi višja.

Sestavni del plače je tudi dodatek za nadurno delo (opravljene nadure), zato moramo pri osnovi upoštevati tudi to vrsto izplačila.

Odpravnina pri upokojitvi se običajno izplača z zadnjo plačo.

Rešitev primera

V vašem primeru vam torej pripada višja odpravnina, kot bi znašala vaša plača. Namreč ZDR-1 določa, da v primeru manjše plače od povprečne delodajalec za izračun vzame višini povprečne mesečne plače v Republiki Sloveniji. Povprečna plača za april se je v primerjavi z marcem zvišala tako v javnem kot zasebnem sektorju. V bruto znesku je nanesla 2343,89 evra in ta znesek mora delodajalec upoštevati pri odpravnini. Vaša odpravnina na današnji dan torej znaša 4.687,78 €.

Obdavčitev za odpravnino ureja Zakon o dohodnini. V 7. točki prvega odstavka 44. člena Zakona o dohodnini je določeno, da se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva odpravnina ob upokojitvi. Pri tem pa je treba upoštevati, da to velja do višine odpravnine, kot je določena v Uredbi o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja. Neobdavčen je torej znesek, ki smo ga prej navedli.

Vas zanima več o odpravninah in ostalih pravicah, ki jih imate kot delavec? Je prišlo do težav, ki jih je potrebno rešiti? Pravnik na dlani vam bo pomagal, da boste v primeru tovrstnih situacij znali pravilno reagirati sebi v prid.

Želite prebrati več vsebine o delovnih razmerjih, vaših pravicah? Preberite članke v zavihtku “Delovno pravo”  in rešite svoje dileme in skrbi.

Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.