Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.
Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.
V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.
Današnje vprašanje:
Imam tri hčerke, ki jim moram plačevati preživnino. Stare so 24, 17 in 14 let. Čez 5 let se bom upokojil. Ali bo to kaj vplivalo na preživnino? Hvala
Pravnik odgovarja
Spoštovani, plačevanje preživnine določa Družinski zakonik in sicer je glede plačevanja nekaj podatkov zelo pomembnih.
V členu 183. DZ je navedeno, kdaj in kakšna je obveznost preživljanja otrok. Vi imate 3 hčerke od katerih je ena polnoletna in dve mladoletni.
Drugi odstavek navedenega člena DZ pravi, da je otroka, ki je vpisan v srednješolsko izobraževanje potrebno preživljati tudi po polnoletnosti, če se redno šola in ni zaposlen ter ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb, in sicer le do prvega zaključka srednješolskega izobraževanja oziroma do pridobitve najvišje ravni splošne oziroma strokovne izobrazbe, ki jo je po predpisih s področja srednjega šolstva možno pridobiti. Obveznost preživljanja traja najdlje do otrokovega dopolnjenega 26. leta starosti.
Rešitev pravnega problema
Vaša polnoletna hčerka je stara 24 let in predvidevamo, da se redno šola in izpolnjuje zakonske pogoje za prejemanje preživnine. Vse obšolsko oziroma študentsko delo se ne šteje kot redna zaposlitev in takim upravičencem preživnina pripada po zakonu.
Ko upravičenec dopolni 26 let ni več upravičen do prejemanja preživnine.
Glede na vaše navedbe torej menimo, da sta obe mladoletni hčerki vsekakor do prejemanja preživnine upravičeni vsaj do 18. leta , polnoletna hčerka pa, če se redno šola in sicer do 26. leta. Če bosta mlajši hčerki nadaljevali šolanje na višjih oziroma drugih šolah bosta prav tako še vedno upravičeni do prejemanja preživnine.
Čez 5 let, ko se boste upokojil, najstarejša hčerka vsekakor ne bo več upravičena do prejemanja preživnine. Ostali 2 hčerki pa bosta stari 22 in 19 let ter bosta morali izpolnjevati zakonske pogoje, torej se bosta morali redno šolali.
V primeru, da bo vaše materialno stanje po upokojitvi slabše pa boste lahko vložil na družinsko sodišče ustrezen predlog za zmanjšanje preživnine v katerem boste predlagal zmanjšanje višine preživnine glede na razliko v vaših dohodkih.
Kako je s preživnino? Vsak primer je namreč unikaten, zato se o dilemah in vaših možnostih posvetujte s Pravnikom na dlani.
Želite prebrati več vsebine o družinskem pravu? Preberite članke v zavihtku “Družinsko pravo” in rešite svoje dileme in skrbi.
Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.