Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.
Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.
V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.
Današnje vprašanje:
Pozdravljeni. Imam polnoletnega sina, ki hodi na šolanje ob delu. Želi dokončati srednjo šolo. Redno šolanje mu nikakor ni šlo. Poleg tega je z začetkom letošnjega leta odprl tudi lastni s.p. Ko je pred dvema letoma dopolnil 18 let, sem pričel nakazovati preživnino direktno na njegov transakcijski račun in jo plačeval do sedaj. Ali sem glede na opisano še vedno dolžan plačevati preživnino? In ali od CSD dobim kakršnokoli obvestilo glede prenehanja obveznosti plačevanja preživnine? Najlepša hvala, Benjamin F.
Pravnik odgovarja
Spoštovani Benjamin plačevanje preživnine oziroma obveznost preživljanja otrok določa Družinski zakonik v členu 183. obveznost preživljanja otrok. Citiramo celoten člen.
183. člen (obveznost preživljanja otrok)
(1) Starši morajo preživljati svoje otroke do polnoletnosti, tako da v skladu s svojimi zmožnostmi zagotovijo življenjske razmere, potrebne za otrokov razvoj.
(2) Otroka, ki je vpisan v srednješolsko izobraževanje, morajo starši preživljati tudi po polnoletnosti, če se redno šola in ni zaposlen ter ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb, in sicer le do prvega zaključka srednješolskega izobraževanja oziroma do pridobitve najvišje ravni splošne oziroma strokovne izobrazbe, ki jo je po predpisih s področja srednjega šolstva možno pridobiti. Obveznost preživljanja traja najdlje do otrokovega dopolnjenega 26. leta starosti.
(3) Otroka, ki je vpisan v višješolski strokovni študij, morajo starši preživljati, če se redno šola in ni zaposlen. Ter hkrati ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb. In sicer le do prvega zaključka višješolskega strokovnega študija v skladu z določbami zakona, ki ureja višješolsko strokovno izobraževanje. Otroka, ki je vpisan v visokošolski študij, morajo starši preživljati, če se redno šola in ni zaposlen ter ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb. In sicer le do prvega zaključka dodiplomskega študija ali do prvega zaključka magistrskega študijskega programa ali enovitega magistrskega študijskega programa v skladu z določbami zakona, ki ureja visoko šolstvo. Če študijski program, v katerem se otrok šola, traja več kakor štiri leta, se obveznost preživljanja podaljša za toliko, kolikor je daljši študijski program. Obveznost preživljanja traja najdlje do otrokovega dopolnjenega 26. leta starosti.
(4) Ne glede na določbe prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena morajo otroka, ki je sklenil zakonsko zvezo ali živi v zunajzakonski skupnosti, starši preživljati le, če ga ne more preživljati zakonec ali zunajzakonski partner.
(5) Kadar starši ne preživljajo otroka v svojem gospodinjstvu, morajo k njegovemu preživljanju prispevati preživnino v mesečnem znesku.
Odgovor
Plačevanje preživnine po 18. letu je torej predvideno v tistih primerih, če se otrok redno šola in ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb in ni zaposlen. Plačevanje preživnine po 18. letu se v takšnem primeru lahko izvaja le do zaključka srednješolske izobrazbe oz. do zaključka magistrskega študijskega programa. Vendar pa to ne more trajati v nedogled saj plačevanje preživnine po 18. letu ni več potrebno, ko otrok dopolni 26 let starosti.
Na podlagi navedb iz vašega vprašanja smo prepričani, da preživnine niste več dolžan plačevati. Namreč napisal ste, da ima sin odprt s.p., kar pomeni pridobitno dejavnost oziroma se šteje kot da bi bil zaposlen. Niste sicer napisal ali je sin zaposlen v s.p. ampak vsekakor profesionalno pridobiva dohodek. Če bi delal preko šudentskega servisa bi to pomenilo drugačno pravno podlago.
Lahko tudi vložite vlogo za prekinitev preživnine saj menimo, da vaš sin ne izpolnjuje zakonsko določenih pogojev za prejemanje preživnine ker je odprl s.p. – se zaposlil in prenehal redno študirati.
Kako je s preživnino? Vsak primer je namreč unikaten, zato se o dilemah in vaših možnostih posvetujte s Pravnikom na dlani.
Želite prebrati več vsebine o družinskem pravu? Preberite članke v zavihtku “Družinsko pravo” in rešite svoje dileme in skrbi.
Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.