Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.
Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.
V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.
Današnje vprašanje:
Podedovala sem polovico hiše in parcele in postala solastnica skupaj s teto in stricem. Za hišo je 40 let skrbel moj oče. Obnovil je streho, kanalizacijo, kosil travo … V hiši, ki je družinska dediščina, sicer ne živi nihče. Zdaj je hiša spet potrebna obnove (menjava strehe) a teta in stric pri tem nočeta sodelovati. Če sama plačam obnovo strehe ali ju lahko izterjam za sorazmerno plačilo v višini njunega lastniškega deleža, ker zanemarjata skupno lastnino? Barbara B.
Pravnik odgovarja
Spoštovana Barbara, vaša nepremičnina je v solastnini več lastnikov. Solastnino in razmerja med solastniki ureja Stvarnopravni zakonik – SPZ v členih 65. in dalje.
Pojem solastnine določa 65. člen Stvarnopravnega zakonika – SPZ, ki pravi, da ima več oseb solastninsko pravico na nerazdeljeni stvari (solastniki), če je delež vsakega izmed njih določen v sorazmerju s celoto (idealni delež) ali pa je določen v višini procentualno. Vaš delež je ena polovica nepremičnine.
Naslednja člena 66. in 67. SPZ določata upravičenja solastnika in upravljanje s stvarjo. Predvsem je v vašem primeru pomemben člen 67. – upravljanje s stvarjo, ki pa določa, da solastniki za redno upravljanje potrebujejo soglasje. V redno upravljanje sodijo tudi posegi, ki so potrebni za vzdrževanje hiše – drugi odstavek. Četrti odstavek določa: »Če se v primerih iz drugega odstavka tega člena solastniki ne morejo sporazumeti, posel pa je nujen za redno vzdrževanje stvari, odloči o tem na predlog solastnika sodišče v nepravdnem postopku.«
Rešitev primera
V vašem primeru pomeni, da lahko v primeru, če se zaradi slabe strehe dela škoda nepremičnine tudi sami ukrepate ter ali popravite streho ali pa jo celo zamenjate.
Po posegu pa boste morali zoper oba solastnika vložiti ustrezno tožbo – Predlog v nepravdnem postopku in zahtevati ali plačilo njunega deleža popravila v skladu s procentom njunih solastnih deležev ali pa povečanje vašega deleža v skupnem sorazmerju deležev.
Če bi se solastnika strinjala pa lahko naredite tudi ustrezen notarski sporazum za povečanje solastnih deležev.
V primeru nestrinjanja solastnikov, tete in strica, torej lahko vložite ustrezen Predlog na nepravdnem oddelku sodišča, ki je pristojno za reševanje. To je sodišče na področju katerega leži nepremičnina. Kakšen predlog lahko vložite smo vam obrazložili prej v tem prispevku. V vsakem primeru je najbolj primeren sporazum, ki bo pomenil krajšo pot in manjše stroške. Sporazum mora biti sklenjen v notarski obliki.
Imate tudi sami problem z solastnino? Vam solastniki povzročajo probleme in ne veste, kako jih rešiti? Pravnik na dlani vse potrebne odgovore, ki so le en klic stran!
Pokličite 01 280 8000 še danes!
Želite prebrati več vsebine o družinskem pravu? Preberite članke v zavihtku “Družinsko pravo” in rešite svoje dileme in skrbi.
Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.