Profesionalna pravna pomoč
na daljavo že od 29,90 €

POKLIČI NAS

REZERVIRAJ KLIC

pravnik odgovarja

Pravnik odgovarja: služnostna pot in vzdrževanje

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.

V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.

Današnje vprašanje:

Spoštovani, zanima me, ali obstaja kakšen akt, ki bi navajal dolžnosti uporabnikov služnostne poti preko moje parcele? Mislim predvsem glede vzdrževanja ceste? Je to popolnoma individualna zadeva, ki se mora urediti z medsebojnim dogovorom? Zanima me tudi. če se lahko služnostna pot ukine zaradi nevzdrževanja poti oziroma ceste? Zdravko Č.

Pravnik odgovarja

Spoštovani, pravila o ustanovitvi ali ukinitvi služnosti določa Stvarnopravni zakonik.

Služnost se ustanovi z posebno pogodbo o ustanovitvi služnosti, ki jo je potrebno narediti v notarski obliki pri notarju, ki potem tudi uredi vpis služnosti v zemljiško knjigo. Ustanovitev služnosti urejajo členi 210. in dalje SPZ.

Člen 210. pravi, da je služnost pravica uporabljati tujo stvar ali izkoriščati pravico oziroma zahtevati od lastnika stvari, da opušča določena dejanja, ki bi jih sicer imel pravico izvrševati na svoji stvari (služeča stvar).

Izvrševanje služnosti ureja 219. člen SPZ, ki pravi, da se stvarna služnost  izvršuje na način, ki najmanj obremenjuje služno stvar.  Če je za izvrševanje stvarne služnosti potrebna uporaba kakšne naprave ali je potrebno kakšno dejanje, krije stroške vzdrževanje ali takega dejanja lastnik gospodujoče stvari. Če napravo uporablja tudi lastnik služeče stvari ali je dejanje tudi v njegovem interesu, krijeta stroške vzdrževanja takšne naprave in stroške takega dejanja lastnik gospodujoče in lastnik služeče stvari v sorazmerju s koristjo, ki jo imata.

V kolikor pot uporablja le služnostni upravičenec mora tudi samo on poskrbeti za njeno vzdrževanje. Če jo uporabljata oba pa se stroški vzdrževanja porazdelijo.

Prenehanje služnosti poti

Prenehanje stvarne služnosti ureja 220. člen SPZ in sicer stvarna služnost preneha na podlagi pravnega posla, na podlagi odločbe ali na podlagi zakona.

  • Prenehanje na podlagi pravnega posla – 221. člen – služnost lahko preneha na podlagi pravnega posla med lastnikoma gospodujoče in služeče nepremičnine in z izbrisom iz zemljiške knjige.
  • Prenehanje na podlagi odločbe – 222. člen – Lastnik služeče stvari lahko zahteva, naj stvarna služnost preneha, če postane nekoristna za uporabo gospodujoče stvari ali če se bistveno spremenijo okoliščine, v katerih je bila ustanovljena. Stvarna služnost preneha z dnem, ko postane sodna odločba pravnomočna, odločba upravnega organa pa dokončna.
  • Prenehanje na podlagi zakona – 223. člen – Stvarna služnost preneha, če se lastnik služeče stvari upre njenemu izvrševanju, lastnik gospodujoče stvari pa svoje pravice tri leta zaporedoma ne izvršuje;  če se ne izvršuje v času, potrebnem za njeno priposestvovanje in  če je gospodujoča oziroma služeča stvar uničena.

V vašem primeru zaradi nevzdrževanja služnost ne more prenehati in morate v primeru, da to želite vložiti ustrezno tožbo na prenehanje služnosti v kateri uveljavljate enega od pogojev iz člena 222 SPZ.

Imate druge težave, ki so vezane na služnostno pot ali sosedske meje in sosedske spore? Pravnik na dlani ima vse potrebne odgovore, ki so le en klic stran! Pokličite 01 280 8000 še danes!

Želite prebrati več vsebine o civilnem pravu in sosedskih težavah? Preberite članke v zavihtku “Civilno pravo”  in rešite svoje dileme in skrbi.

Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.