logo1

Pravna rešitev v 15 min za samo 29.90 €

ali

V samo 15 minutah rešimo 90% vseh težav!

Poišči svojo pravico!

Pravnik na dlani
zaposlitev tujcev

Zaposlitev tujcev iz tretjih držav – postopki in pomoč

Zaposlitev tujcev iz tretjih držav (držav, ki niso članice EU) v Sloveniji je postopek, ki zahteva upoštevanje specifične zakonodaje in pravil. Delodajalci, ki želijo zaposliti tujca, morajo biti seznanjeni z različnimi dovoljenji in dokumentacijo, ki so potrebni za zakonito zaposlitev. V tem članku bomo predstavili, kako ta postopek poteka, za razreševanje dilem pa pokličite pravno pomoč za podjetja – Pravnik na dlani.

Zaposlitev tujcev – koga se lahko zaposli, proces in dokumentacija

Državljani tretjih držav so osebe, ki niso državljani držav članic Evropske unije in nimajo državljanstva ene od držav Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ali Švice. To pomeni, da so državljani Norveške, Islandije, Lihtenštajna in Švice, čeprav njihove države niso članice EU, izvzeti iz pojma “državljani tretjih držav” in imajo pri zaposlovanju v Sloveniji enake pravice kot državljani EU.

Zaposlitev tujcev iz tretjih držav je mogoče, če delodajalec ne more zaposliti ustrezne delovne sile na domačem trgu dela. Prvi korak v tem procesu je prijava prostega delovnega mesta na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ). Če ni ustreznega kandidata, ki izhaja iz domače delavne sile, lahko delodajalec prične s postopkom zaposlitve tujca. Naslednji korak je torej pridobitev enotnega dovoljenja oziroma delovnega dovoljenja.

Potrebna dokumentacija za zaposlitev tujca vključuje:

  • Prijavo prostega delovnega mesta na ZRSZ
  • Pogodbo o zaposlitvi ali ponudbo za zaposlitev
  • Dokazilo o izobrazbi in drugih kvalifikacijah, če je to potrebno
  • Enotno dovoljenje

Zaposlitev tujcev ni tako preprosto, tudi če poznate postopek. Prepustite birokracijo nam, vi pa se posvetite poslu. Pravnik na dlani vam omogoča pravno svetovanje, pregled dokumentov in njihovo pripravo. Je vaša celovita pravna podpora, zato ne odlašajte.

Zaposlitev tujcev in enotno dovoljenje

Enotno dovoljenje je ključni dokument, ki tujcu omogoča zakonito prebivanje in delo v Sloveniji. Gre za dovoljenje, ki združuje dovoljenje za prebivanje in dovoljenje za delo v enem dokumentu. Postopek in pogoji za izdajo enotnega dovoljenja so določeni z Zakonom o tujcih ter Zakonom o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev. Postopek pridobitve dovoljenja vključuje vložitev vloge na upravno enoto, pri čemer mora delodajalec posredovati vse potrebne dokumente, ki potrjujejo, da so izpolnjeni pogoji za zaposlitev tujca.

Pomembno je tudi vedeti, da mora tujec, ki ima enotno dovoljenje delati samo pri delodajalcu in na delovnem mestu za katera je bilo dovoljenje izdano, če želi tujec zamenjati delodajalca ali delovno mesto mora pridobiti novo enotno dovoljenje.

pravica do odklopa

Podaljšanje enotnega dovoljenja

Podaljšanje enotnega dovoljenja je postopek, ki se mora začeti pred iztekom veljavnosti obstoječega dovoljenja. Tujec mora vložiti vlogo za podaljšanje najmanj 30 dni pred iztekom dovoljenja. Postopek podaljšanja vključuje ponovno preverjanje pogojev za bivanje in delo v Sloveniji, pri čemer se preverja tudi ali so se pogoji zaposlitve v tem času spremenili.

Kako je zapisano v vaši kolektivni pogodbi? Pazite, da ne boste kršili pravic vaših delavcev. Najbolje, da se o nadomestilu za malico posvetujete s pravnimi strokovnjaki. Pravnik na dlani ta vas opravi pregled dokumentacije, pravne dokumente in pravilnike vašega podjetja pa vam lahko tudi pripravi. Pokličite 01 280 8000 še danes!

Delovno dovoljenje (vključno z državljani BiH in Srbije)

V Republiki Sloveniji se delovno dovoljenje izdaja za naslednje primere:

  • prošnjo za izdajo dovoljenja za sezonska dela v kmetijstvu ali gozdarstvu,
  • prošnjo za izdajo dovoljenja za zaposlitev po bilateralnem sporazumu z BiH,
  • prošnjo za izdajo dovoljenja za zaposlitev po bilateralnem sporazumu s Srbijo.

Slovenska vlada je z obema državama sklenila posebne sporazume, ki omogočajo hitrejši in poenostavljen postopek zaposlovanja njihovih državljanov. Kljub temu morate na Zavodu za zaposlovanje najprej preverite, ali je morda delavca možno najti med domačo delovno silo.

Za državljane BiH in Srbije je treba pridobiti delovno dovoljenje, ki je običajno veljavno za obdobje enega leta. V primeru potrebe po daljšem zaposlovanju ne pozabite, da je potrebno pravočasno zaprositi za podaljšanje dovoljenja.

Prišel si do konca. Za več pokliči Pravnik na dlani 01 280 8000

No post here!