V SAMO 15 MINUTAH
REŠIMO 90% VSEH TEŽAV

POKLIČI NAS

REZERVIRAJ KLIC

varnost pri delu

Zdravje in varnost pri delu – Pravnik na dlani

Zdravje in varnost pri delu sta ključni področji, ki vplivata na uspešnost podjetja in zadovoljstvo zaposlenih. Delodajalci morajo zagotavljati varno delovno okolje in sprejemati ukrepe, ki preprečujejo nesreče pri delu in poklicne bolezni. V skladu s slovensko zakonodajo morajo biti pozorni na več vidikov varnosti in zdravja pri delu. Je v vašem podjetju vse urejeno, kot mora biti?

Varnost in zdravje pri delu - pravna podlaga

Zakonodaja na področju varnosti in zdravja pri delu v Sloveniji temelji na Zakonu o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1). Ta zakon določa obveznosti delodajalcev glede zagotavljanja varnega delovnega okolja, izvajanja preventivnih ukrepov in obveščanja delavcev o tveganjih, ki so povezana z njihovim delom.

Za zagotovitev skladnosti z zakonskimi predpisi na področju varnosti in zdravja pri delu skrbi Inšpektorat Republike Slovenije za delo. Ta organ redno preverja izvajanje ukrepov za varnost in zdravje pri delu v podjetjih. Inšpektorat lahko pri vas pregleda delovna mesta in njihovo skladnost z zakonodajo in predpisi. V primeru nepravilnosti vam lahko izreče ukrepe in kazni. Če pride do tovrstnega neprijetnega obiska se posvetujte s pravnim strokovnjakom, za začetek pa morda preberite članek »Obisk inšpektorja – kako ravnati?«.

Obisk Inšpektorata za delo? Je pri poročilu njihovega ogleda prišlo do napake? Pravnik na dlani lahko dokumentacijo pregleda in napiše pritožbo! Ne odlašajte in dovolite, da vam izkušeni pravni strokovnjaki pomagajo rešiti težavo.

Obveznosti delodajalca - zagotavljanje varnega delovnega okolja

 1. Usposabljanje delavcev

Ob sklenitvi delovnega razmerja mora delodajalec delavca usposobiti za varno opravljanje dela. Prav tako mu mora nuditi ustrezno izobraževanje ob razporeditvi na drugo delovno mesto, ob uvajanju nove tehnologije in novih sredstev za delo in ob spremembi v delovnem procesu, ki lahko povzroči spremembo varnosti pri delu.

Usposabljanje mora biti za uslužbence brezplačno in mora potekati v njihovem delovnem času. Opraviti ga mora tudi podjetnik oziroma delodajalec sam in vsi honorarno zaposleni, med katere uvrščamo tudi študente in dijake.

 2. Zagotavljanje varnosti

Delodajalec mora zagotavljati zdravje in varnost pri delu z naslednjimi ukrepi: naloge varnosti pri delu mora overiti strokovnemu delavcu, naloge varovanja zdravja pri delu pa pooblaščenemu zdravniku. Prav tako mora sprejeti ukrepe za zagotavljanje požarnega varstva v skladu s posebnimi predpisi ter ukrepe za zagotavljanje prve pomoči in evakuacije v primeru ogroženosti.

Pomembno je, da delavce redno usposablja za varno delo ter jim zagotavlja sredstva in opremo za osebno varnost pri delu, če sredstvo za delo in delovno okolje kljub varnostnim ukrepom ne zagotavljata varnosti in zdravja pri delu. Poleg tega mora zagotavljati periodične preiskave delovnega okolja ter periodične preglede in preizkuse delovne opreme.

Zaposlovanje tujcev

Izjava o varnosti in ocena tveganja

Izjava o varnosti je pisni dokument, v katerem delodajalec pisno izjavi, da zagotavlja in izvaja vse potrebno za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu v zvezi s preprečevanjem nevarnosti in tveganja pri delu.

Ocena tveganja je sestavni del izjave o varnosti. Je postopek na podlagi katerega delodajalec ovrednoti tveganja za varnost in zdravje pri delu. Na podlagi ocene tveganja se načrtujejo vsi preventivni ukrepi za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.

Delodajalec mora pisno oceniti tveganja, katerim so ali bi lahko bili delavci izpostavljeni. Postopek mora obsegati:

  • identifikacijo oziroma odkrivanje nevarnosti;
  • ugotovitev, kdo od delavcev bi bil lahko izpostavljen identificiranim nevarnostim;
  • oceno tveganja; ta mora upoštevati verjetnost nastanka nezgod pri delu, poklicnih bolezni oziroma bolezni v zvezi z delom in resnost njihovih posledic;
  • odločitev o tem, ali je tveganje sprejemljivo;
  • odločitev o uvedbi ukrepov za zmanjšanje nesprejemljivega tveganja.

Izjava o varnosti je listina, s katero delodajalec pisno izjavi, da izvaja vse ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu. Jo vaše podjetje ima ali morda potrebujete pomoč pri sestavi? Obrnite se na pravnega strokovnjaka, ki vam bo to birokratsko dilemo v hipu rešil.