Potni stroški so pogosto pomemben strošek za delodajalce in pravico delavcev, ki jo določa zakonodaja. V letu 2024 je prišlo do pomembnih sprememb, ki vplivajo na obračunavanje in povračilo teh stroškov. V nadaljevanju bomo podrobneje obravnavali pravne osnove, razlike med javnim in zasebnim prevozom, ter podali nasvete za delodajalce. Držite se jih, v primeru dilem pa se posvetujte s pravnim strokovnjakom Pravnik na dlani.
Potni stroški in pravna podlaga
Plačilo potnih stroškov ureja več predpisov, med njimi Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) in kolektivne pogodbe, ki se uporabljajo v posameznih panogah. ZDR-1 predpisuje, da mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov, ki jih ima pri na službenem potovanju – dnevnice.
Uredba o spremembah Uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja spreminja najvišji znesek, do katerega se povračilo stroškov prevoza na delo in z dela ne vključuje v davčno osnovo. Pomembno je poudariti, da uredba ne določa obveznosti delodajalcev ali pravic delavcev glede povračila stroškov prevoza. Prav tako ne posega v način obračuna potnih stroškov, če so te pravice opredeljene v veljavnih kolektivnih pogodbah posameznih sektorjev.
V primeru vprašanj o plačilu potnih stroškov si uredite pravni posvet s Pravnikom na dlani, ki vam bo pomagal razrešiti dilemo.
Javni ali zasebni prevoz na delo
Delavec ima pravico do povračila stroškov prevoza na delo ne glede na to, ali uporablja javni prevoz ali lastno prevozno sredstvo. Vendar pa je ključna razlika v višini povračila. Pri uporabi javnega prevoza ima delavec pravico do povračila stroškov v višini dejanskih stroškov vozovnic. Razdalja mora biti v tem primeru daljša od dveh kilometrov.
Za tiste, ki uporabljajo lastno prevozno sredstvo, se povračilo določa na podlagi kilometrine. Znesek, do katerega se povračilo stroškov prevoza na delo in z dela ne všteva v davčno osnovo, je 0,21 evra za vsak polni kilometer od bivališča do mesta opravljanja dela, za vsak dan prisotnosti na delu. To povračilo zajema stroške goriva, vzdrževanja vozila in druge povezane stroške .
Običajno prebivališče in pot na delo
Pri določanju upravičenosti do povračila potnih stroškov je pomembno, da delodajalec upošteva običajno prebivališče delavca. Običajno prebivališče je kraj, kjer zaposleni dejansko živi in od koder vsakodnevno odhaja na delo. V primerih, ko delavec potuje iz kraja, ki ni njegovo običajno prebivališče, so lahko pogoji za povračilo potni stroški drugačni. Pomembno je, da so vsi ti podatki natančno evidentirani in usklajeni z zakonodajo, da bi se izognili morebitnim nesporazumom in težavam pri obračunavanju.
Tudi plačilo potnih stroškov nam lahko predstavlja probleme. Je prišlo do goljufije pri prebivališču delavca? Vas teži kakšna druga dilema? Pravnik na dlani je vaša celovita pravna pomoč za podjetja. Pokličite 01 280 8000 ali rezervirajte pogovor na naši spletni strani
Potni stroški - nasveti in priporočila za delodajalce
Delodajalci morajo biti pri obračunu potnih stroškov pozorni na pravilno dokumentacijo in upoštevanje zakonskih določil, da bi se izognili potencialnim pravnim zapletom. Priporočljivo je, da delodajalci redno preverjajo aktualne predpise in ustrezno obveščajo svoje zaposlene o spremembah. Prav tako je priporočljivo, da se vnaprej dogovorijo z delavci o načinu povračila stroškov, še posebej v primerih, ko je uporaba javnega prevoza otežena.
Prihodnje spremembe zakonodaje in prilagoditve uredb bodo verjetno še dodatno vplivale na obračunavanje potnih stroškov, zato je pomembno, da so delodajalci vedno na tekočem z najnovejšimi informacijami. Ko pride do težav in dilem pa povprašajte za pravno mnenje. Pravnik na dlani je tu, da vam pomaga razrešiti vse nejasnosti in konflikte.