Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.
Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.
V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.
Današnje vprašanje:
Dolga leta sem negoval mamo, jo previjal. Bila je tudi dementna. Nek dan pa jo je vnuk odpeljal notarki in so vse prepisali na njega; tako premičnine kot nepremičnino – starejšo hišo, v kateri trenutno živim s partnerko. Za vse to jaz zato sploh nisem vedel. Mama je vedno trdila da bo to moje, ker jaz skrbim za njo. Imam še kakšne pravice in možnosti, da dobim premoženje nazaj? Hvala za odgovor. Franc S.
Pravnik odgovarja
Spoštovani Franc, iz vašega vprašanja ne izhaja na kakšen način je vnuk od vaše mame prejel premoženje. Zato bomo opisali dva primera.
Prvi primer je darilna pogodba, ki je med babico in vnukom oproščena davščin. Postopek darilne pogodbe se opravi tako, da darilno pogodbo sestavijo (sami, odvetnik, notar) in podpiše. Podpisana pogodba se odda na odmero davka na pristojni FURS-davka ni, ki pogodbo ustrezno potrdi in se potem podpisi overijo pri notarju, ki uredi tudi zemljiškoknjižni vpis.
Drugi primer je pogodba o dosmrtnem preživljanju. S pogodbo o dosmrtnem preživljanju se pogodbenik (preživljalec) zaveže, da bo preživljal drugega pogodbenika ali koga drugega (preživljanca), drugi pogodbenik pa izjavi, da mu zapušča vse premoženje ali del premoženja, ki obsega nepremičnine in premičnine, ki so namenjene za rabo in uživanje nepremičnin, s tem da je njihova izročitev odložena do izročiteljeve smrti. Pogodba o dosmrtnem preživljanju mora biti nujno sestavljena in podpisana pri notarju. Obveznosti osebe, ki prevzame skrb se taksativno napišejo v pogodbo. Gre za recipročnost in sicer se štejeta obe dajatvi za enakovredni in zato posebnega davka na take pogodbe ni.
Rešitev problema
V prvem primeru boste imel možnost uveljavljati nujni delež ob smrti matere v postopku dedovanja.
V drugem primeru gre za razpolaganje s premoženjem za časa življenja in nimate pravnih možnosti na to vplivati. Tako pogodbo bi lahko izpodbijala le mati v primeru, da preživljalec ne izpolnjuje obveznosti, ki jih je prevzel do preživljanca.
Žal vaše negovanje in skrb za mamo tukaj ne pomenita, da to lahko posebej uveljavljate. Edina možnost je torej nujni delež v primeru darilne pogodbe.
Vsekakor pa vas novi lastnik iz nepremičnine v kateri živite ne more kar tako izseliti. V sami pogodbi o dosmrtnem preživljanju je lahko navedeno, da v nepremičnini živite in vas preživljalec ne sme izseliti ali so morda še kakšna druga določila. Predlagamo, da pri mami, ki ima sigurno izvod pogodbe, zahtevate vpogled v tako pogodbo in boste izvedeli kako je bila nepremičnina prenešena na vnuka.
Vsak primer dedovanja je unikaten in poseben. Kakšno je stanje pri vas? Ste v dilemi ali vam pripada nujni delež ali ne? Je pri šlo do kakšne krivice?
Želite prebrati več vsebine o dedovanju? Preberite članke v zavihtku “Pravni nasveti za dedovanje” in rešite svoje dileme in skrbi.
Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.