logo1

Pravna rešitev v 15 min za samo 29.90 €

ali

V samo 15 minutah rešimo 90% vseh težav!

Poišči svojo pravico!

Pravnik na dlani
pravnik odgovarja

Pravnik odgovarja: dedovanje denarja pomeni dedovanje dolgov?

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.

V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.

Današnje vprašanje:

Prijatelj mi je zapustil nekaj denarja. Zapuščina je že bila, vendar me sodišče ni nič obvestilo o tem. Zapustil mi je nekaj denarja, avto, računalnik pa tudi nekaj dolgov Finančni upravi (Furs). Če sprejmem denar, ali sem dolžna poplačati tudi njegove dolgove? Trenutni dedič je njegova mama, sin pa se je dediščini odpovedal. Nataša B.

Pravnik odgovarja

Spoštovana Nataša iz vašega vprašanja izhaja, da je bil postopek pred sodiščem v zadevi že vsaj začet, če ne celo končan. Žal ni jasno ali ste bila navedena v dednem sklepu, saj ste navedla, da vas sodišče o dedovanju ni obvestilo. Zato vam lahko odgovorimo le bolj splošno, kaj pravi Zakon o dedovanju.

V kolikor ste omenjena v Sklepu o dedovanju kot dedič, 142. člen zakona določa, da je dedič  odgovoren za zapustnikove dolgove do višine vrednosti podedovanega premoženja. Dedič, ki se je odpovedal dedovanju, ni odgovoren za zapustnikove dolgove. Če je več dedičev, so ti nerazdelno odgovorni za zapustnikove dolgove, in sicer vsak do višine vrednosti svojega dednega deleža, ne glede na to, ali je delitev dediščine že izvršena ali ne.

Rešitev primera

V primeru, da je dedni postopek končan in vas sodišče ni vabilo kot dedinje pa je več možnosti. Če je pokojni naredil oporoko in vas v njej omenil bi vas sodišče moralo povabiti na narok. Če vas ni, je to napaka in lahko vložite ustrezno tožbo. Če je dedni postopek pravnomočno končan lahko vložite tožbo le zoper dediče, ki niso seznanili sodišča z oporoko – če je možna pritožba na sklep o dedovanju in ste z oporoko seznanjeni, lahko vložite pritožbo in v njej uveljavljate dedno volilo. Iz vprašanja žal niso razvidni vsi podatki in je zato tudi naš komentar pomanjkljiv.

Če pokojni ni naredil oporoke je nastopilo zakonito dedovanje, ki vključuje le družinske člane, ženo, otroke oziroma starše in sorojence, če pokojni ni imel družine. Po zakonitem dedovanju vi ne morete postati dedinja po pokojnem.

Iz vprašanja žal ne izhaja kaj vam je pokojni zapustil ali želel zapustiti saj navajate dva podatka – denar in kasneje denar, avto in računalnik.

Kako je s situacijo dedovanja pri vas? Ste morda uporavičeni do nujnega deleža? Ali morda želite urediti oporoko, pa ne veste kako? Pravnik na dlani je strokovnjak tudi na področju dedovanja. Pokličite 01 280 8000 še danes!

Želite prebrati več vsebine o družinskem pravu? Preberite članke v zavihtku “Družinsko pravo”  in rešite svoje dileme in skrbi.

Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.

Prišel si do konca. Za več pokliči Pravnik na dlani 01 280 8000

No post here!