Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? V rubriki Pravnik odgovarja bomo odgovarjali na vaša pravna vprašanja. Tako bomo pomagali pri dvomih o zakonodaji ter vam tako pomagali rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.
Življenje nas kdaj tudi neprijetno preseneti: nesreča, ločitev ali razhod, težave v službi, reklamacije, poškodbe, zapuščina, težave z davki, institucijami. V takšnih in podobnih primerih se pogosto znajdemo v položaju, ko ne vemo natančno, kakšne so naše pravice ali možnosti, ker nismo pravni strokovnjaki in ne poznamo celotne zakonodaje. Toda vsako pravno vprašanje ima odgovor! In če ne poznate aktualne zakonodaje, da bi si nanj lahko odgovorili sami, se je za pravni nasvet dobro obrniti na pravnika.
V rubriki Pravnik odgovarja bo pravnik storitve Pravnik na dlani odgovarjal na vaša vprašanja s kateregakoli pravnega področja. Civilno pravo, delovno pravo, kaznovalno pravo ali družinsko pravo. Morda pa ima kdo podobno težavo kot vi in mu boste s postavljenim vprašanjem pomagali do odgovora in rešitve.
Današnje vprašanje:
Starša sta se ločila, ko sem imel 13 let in od takrat oče ni plačeval preživnine za mene niti ničesar drugega. Zanima me, ali lahko jaz osebno vložim tožbo za preživnine za nazaj ali ne? Sedaj imam jaz 37 let in me skrbi, da ni to zastaralo.
Pravnik odgovarja
Najprej bomo opredelili pojem, kaj je preživnina in kateri zakon jo odreja.
Preživnina je urejena v Zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki določa dolžnost preživljanja staršev do otrok, otrok do staršev in zakoncev po razvezi zakonske zveze. Ob razvezi se običajno določi tudi plačevanje preživnine, varstvo, vzgoja in preživljanje mladoletnih otrok. Predvidevamo, da je bil znesek preživnine določen tudi v vašem primeru.
Kot ste napisal oče preživnine ni plačeval. Žal menimo, da je vtoževanje preživnine od očeta že zastaralo in bomo tudi obrazložili, zakaj tako menimo.
Preživnina v razmerju staršev do otrok ne zastara v času, ko traja roditeljska pravica. Vi ste bil v času razveze star 13 let in je roditeljska pravica očeta trajala vsaj do 18 leta starosti, če pa ste se šolali pa do 26 leta starosti. Če ste se v tem obdobju zaposlil je pravica do preživnine ugasnila.
V primerih, kadar preživnina zastara ima upnik sicer kljub temu možnost, da terjatev uveljavlja zoper očeta, v takem primeru dolžnika, vendar le takrat, ko je s strani dolžnika tožen na plačilo kakšne obveznosti. Torej, če bi vas oče tožil za karkoli bi vi lahko neplačano preživnino uveljavljal proti njemu.
Sodna praksa
Obstaja tudi sodna praksa in sicer je sodišče določilo, da pravilna uporaba določbe 358. člena OZ, ki določa zadržanje zastaranja med starši in otroki, dokler traja roditeljska pravica, zadrži tudi zastaranje terjatev iz prvega odstavka 347. člena OZ. Določba 358. člena OZ je specialna določba, ki pretehta nad splošnimi obligacijskimi določbami o teku zastaranja.
Terjatev upnika predstavlja pravo judikatno terjatev, za katero velja 10 letni zastaralni rok, ki pa je v zvezi z določbo druge točke 358. člena OZ, začel teči naslednjega dne po dopolnitvi polnoletnosti preživninskega upravičenca.
V primeru prekinitve rednega šolanja izvršilni naslov za izterjavo preživnine ugasne in s kasnejšim šolanjem ne oživi. To pomeni, da dolžnik tudi za kasnejše obdobje, četudi bi se redno šolal, preživnine na podlagi navedenega izvršilnega naslova ne more zahtevati.
Na podlagi povedanega žal za nazaj vaše neplačane preživnine od očeta ne morete več vtoževati, ker je zastarala.
Kakšen pa je vaš primer? Starš/Bivši zakonec ne plačuje preživnine? Ne pozabite, da se lahko pritožite, pri tem pa vam lahko pomaga Pravnik na dlani. Rešitev je le en klic stran.
Če potrebujete pravni nasvet ali ne veste, kako bi se lotiti reševanja nastale situacije, ker ne poznate svojih pravic in možnosti, lahko odgovor dobite s klicem na 012808000 – Pravnik na dlani, vsak delovnik med 8. in 20. uro.